OTWARTE DRZWI / Muzeum Archeologicznego

W ramach wydarzeń towarzyszących Poznańskiego Kongresu Kultury – w niedzielę, 4 grudnia 2011 – dla zarejestrowanych uczestników Poznańskiego Kongresu Kultury Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Narodowe otwierają swoje drzwi. Muzeum Archeologiczne możemy zwiedzać za okazaniem identyfikatora uczestnictwa w Kongresie.

OTWARTE DRZWI / Muzeum Narodowego

W ramach wydarzeń towarzyszących Poznańskiego Kongresu Kultury – w niedzielę, 4 grudnia 2011 – dla zarejestrowanych uczestników Poznańskiego Kongresu Kultury Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Narodowe otwierają swoje drzwi. Muzeum Narodowe można zwiedzać w zorganizwanej grupie 30 osób. Zgłoszenia prosimy przesyłać na aders: wspolpraca@poznanski-kongres-kultury.org

OTWARTE DRZWI / Centrum Kultury Zamek

  • godz. 11.15 / wykład Janusza Pazdera / hol balkonowy
  • godz. 12.00 / zwiedzanie zamku z przewodnikiem / zbiórka w wieży zegarowej
  • godz. 13.00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dreams of Power. Power of Dreams” /  przestrzenie I piętra

WYSTAWA „SNY O POTĘDZE. DREAMS OF POWER” „Monumentalna architektura zamku cesarskiego jest jednocześnie symbolem historii oraz piętnem władzy germańskiej w Polsce, jak i znakiem – monumentem niezaprzeczalnej siły i dominacji. Jest monumentem niespełnionego marzenia o potędze. Wystawa „Sny o potędze” odnosi się do historii i władzy oraz wizji niespełnionego zwycięstwa”pisze we wstępie do katalogu kuratorka, Agata Rogoś. „Poza jasnym i klarownym komunikatem, jaki wyraża bez wątpienia architektura zamku – kryje się tak naprawdę porażka tego projektu. Ambiwalencja pomiędzy szlachetnym monumentem na cześć niechcianej i wypartej historii a porażką i nieuniknionym losem – fatum, który krąży gdzieś nad tą budowlą i jej ideą” – dodaje. Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 14 europejskich artystów, którzy stali się badaczami różnych historii i przekazów związanych z tym miejscem, relacji pomiędzy dwoma narodami oraz zagadnień odnoszących się do idei władzy i jej ekspozycji w świadomości społecznej.
Zrealizowane na ekspozycję prace budują nowe interpretacje, odczytania historii i architektury tego niezwykłego obiektu oraz pokazują, jak interesującym narzędziem interpretacji historii i społeczeństwa może być sztuka współczesna. Artyści: Mirosław Bałka, Hubert Czerepok, Stefaan Dheedene, Nina Fischer & Maroan El Sani, Šejla Kamerić, Grzegorz Klaman, Susanne Kriemann, David Maljković, Oliver Ressler, Fabian Seiz, Sebastian Stumpf, Johan Thurfjell, Ania Witkowska, Piotr Wyrzykowski. Projekt jest realizacją autorskiej koncepcji kuratorki Agaty Rogoś.

godz. 10:00 Kino Apollo w Poznaniu ul. Ratajczaka 18 / wstęp wolny

Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową Polskiego Sejmu Dzielnicowego 3-5 grudnia 1918 w Poznaniu. (O godz. 11:00 w tym samym dniu w Poznańskiej Farze tradycyjna msza św. w intencji Wielkopolan).