29 Kongres Kultury, Collegium Maius, Fot.M.Zakrzewski  [800x600]

Za nami pierwszy tydzień otwartych konsultacji. W środę w przytulnej, kameralnej sali Małego Domu Kultury Andrzej Maszewski zaprezentował rekomendacje Grupy Roboczej 1, które dotyczyły uspołecznienia procesów zarządzania kulturą. Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt powołania Społecznej Rady Kultury. Janusz Pazder z poznańskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki nie widział sensu ustanawiania kolejnego ciała opiniotwórczego, które w jego przekonaniu byłoby tylko „protezą”. Podobnie uważa Bernard Ejgierd, właściciel klubokawiarni Meskalina i Wojciech Juszczak z Estrady. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny natomiast nie wykluczył oddania części kompetencji Urzędu Miasta pod skrzydła SRK w przypadku jej powstania. Na spotkaniu nie zabrakło również głosów uczestników życia kulturalnego. Małgorzata Sieczkowska, mieszkanka Starego Rynku, pochwaliła pomysł utworzenia Otwartego Forum Kultury i wyraziła nadzieję, że stanie się ono miejscem, dzięki któremu odbiorcy wydarzeń kulturalnych będą mogli mieć realny wpływ na życie kulturalne w ich mieście.

Publiczna instytucja kultury nie jest IKEĄ, choć ma mieć przewijaki dla dzieci – mówili z kolei w czwartek w Sali Teatralnej Collegium Maius przedstawiciele Grupy Roboczej 2. Według Witolda Kanickiego publiczna instytucja kultury ma służyć lokalnym społecznościom, oferować możliwości spędzenia czasu i korzystania z zasobów wiedzy, a poza tym ma być przyjazna, także w wystroju. Ma się przestać kojarzyć z peerelowskim reliktem. Druga część rekomendacji Grupy Roboczej 2 dotyczyła współpracy między trzema sektorami, w ramach których działają instytucje kulturalne. Anna Hryniewiecka przedstawiła pomysł na stworzenie bazy ekspertów oraz usprawnienia działalności Rad Programowych, a Marcin Maćkiewicz zasady wyłaniania dyrektorów. W dyskusji Agata Grenda, Dyrektorka Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim, wyraziła nadzieję, że rola urzędnika przestanie być sprowadzana do podliczania zysków i strat, a dzięki ekspertom zyska narzędzia do realnej oceny działalności poszczególnych instytucji kultury. W odpowiedzi na pomysł powołania Generatora Kultury, który miałby zajmować się edukacją środowisk twórczych, Małgorzata Mikołajczak ze Sztabu antykryzysowego zastanawiała się, czy nie byłoby to dublowanie części kompetencji powstającego w Poznaniu Centrum Inicjatyw Pozarządowych. Daniela Popławska, aktorka Teatru Nowego, zauważyła, że mówiąc o kulturze należy też pamiętać o jej prozaicznym wymiarze, tzn. braku toalet przy Starym Rynku.

Po pierwszych dwóch spotkaniach widać celowość przeprowadzania otwartych konsultacji i chęć do dyskusji zarówno osób ze środowiska artystycznego, jak urzędników i odbiorców kultury. Następne spotkanie już w najbliższą środę, 23 listopada, o godz. 18:00 w Kluboksięgarni Głośna (ul. Św. Marcin 30, lewa oficyna kina Muza). Tym razem będziemy rozmawiać o ewaluacji i edukacji. Zapraszamy!

Zobacz video.